Astronomické a geofyzikálne observatórium UK v Modre

Hlavné menu

Vyhľadávanie

Info o observatóriu

Adresa:

Astronomické observatórium
P.O.Box 4
900 01 Modra
Slovenská republika
tel.: +421 336475261

Zemepisná dĺžka:

17°,27402056 východne

Zemepisná šírka:

48°,37327278 severne

Nadmorská výška:

531.10 m

Kód MPC:

118

Španielsky kráľ inauguroval systém AMOS UK

28.6.2015

Pri príležitosti 30. výročia založenia astronomických observatórií na Kanárskych ostrovoch španielsky kráľ Filip VI. inauguroval dňa 27. júna 2015 sedem nových robotických systémov na observatóriu Teide, Tenerife. Slovensko malo medzi astronomickými prístrojmi zastúpenie v podobe unikátneho systému AMOS (All-sky Meteor Orbit System) Univerzity Komenského v Bratislave (UK).


Spoluautor systému RNDr. Juraj Tóth, PhD., z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK osobne predstavil španielskemu kráľovi Filipovi VI. unikátne zariadenie UK, ktoré slovenskí astronómovia nainštalovali v marci 2015 na oboch observatóriách Kanárskych ostrovov. Zároveň mu ukázal jeden z fragmentov meteoritu, ktorý pracovníci univerzity našli v roku 2010 pri Košiciach - ako príklad nedávneho pádu meteoritu na ostrove Tenerife pozorovaného dvojicou kamier AMOS.


Kráľ Filip VI. vo svojej inauguračnej reči vyzdvihol úlohu observatórií a nových astronomických prístrojov na Kanárskych ostrovoch ako príspevku k pokroku v astronómii.


Vďaka vynikajúcim pozorovacím podmienkam, zákonnej ochrane pred svetelným znečistením a plodnej medzinárodnej spolupráci viac ako 20 krajín, medzi ktoré patrí aj Slovensko, sa astronomické observatóriá na ostrovoch Tenerife a La Palma zaraďujú medzi popredné svetové vedecké pracoviská.

Juraj Tóth predstavuje AMOS španielskému kráľovi Filipovi VI.

Videozáznam zo slávnostného podujatia

(AMOS UK - 27. a 47. minúta)

Tlačová správa Univerzity Komenského

 

Powered by Etomite CMS.