Astronomické a geofyzikálne observatórium UK v Modre

Hlavné menu

Vyhľadávanie

Info o observatóriu

Adresa:

Astronomické observatórium
P.O.Box 4
900 01 Modra
Slovenská republika
tel.: +421 336475261

Zemepisná dĺžka:

17°,27402056 východne

Zemepisná šírka:

48°,37327278 severne

Nadmorská výška:

531.10 m

Kód MPC:

118

Systém AMOS Univerzity Komenského na svetovom astronomickom observatóriu.

La Palma/Bratislava,

26.3.2015

Slovenskí astronómovia prvýkrát nainštalovali svoje originálne astronomické zariadenie na špičkovom svetovom observatóriu, konkrétne na observatóriách Teide a Roque de los Muchachos, patriacich Astronomickému inštitútu Kanárskych ostrovov. Systém AMOS (All-sky Meteor Orbit System) na pozorovanie celej oblohy a určovanie dráh meteorov bol vyvinutý na Astronomickom a geofyzikálnom observatóriu Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK, ktoré sa nachádza v Modre. Od roku 2007 sa prevádzkuje prototyp tohoto systému v rámci Slovenskej videometeorickej siete. Systém AMOS je patentovo chránený a bol ocenený zlatou medailou na výstave INVENTO 2013.

Systém AMOS poskytuje vedecké informácie o meteoroidoch - malých telesách Slnečnej sústavy - pri ich strete so Zemou a nepriamo aj o ich materských telesách – kométach a asteroidoch na dráhach v okolí Zeme. Umiestnením zariadenia na astronomických observatóriách v nadmorskej výške nad 2300 m, s tmavou oblohou a vynikajúcimi pozorovacími podmienkami, dosahuje systém AMOS vysokú účinnosť. Zároveň je schopný sledovať zdroje meteoroidných častíc zo severnej a z veľkej časti južnej nočnej oblohy a poskytovať cenné údaje pre vytvorenie modelu populácie meteoroidov v okolí Zeme. Tieto modely sú nevyhnutné pri prevádzke satelitov na obežnej dráhe a medziplanetárnych sond ako aj z hľadiska možného ohrozenia posádok na Medzinárodnej vesmírnej stanici ISS.

Ďalšou ambíciou astronómov z Univerzity Komenského je inštalácia systému AMOS v Čile a pokrytie celej južnej oblohy. Takto bude zabezpečené sledovanie prítoku medziplanetárnej hmoty do atmosféry Zeme spolu so stanicami na Slovensku, Kanárskych ostrovoch a Čile z rôznych smerov a počas 18 hodín z dňa.

Nová generácia systému AMOS bola navrhnutá, vyvinutá, skonštruovaná, otestovaná a inštalovaná v rámci projektu APVV-0517-12 skupinou astronómov a technických pracovníkov (Tóth, Kalmančok, Zigo, Kornoš, Világi, Šimon) Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie FMFI UK v Bratislave.

RNDr. Juraj Tóth, PhD.

KAFZM, FMFI UK


Fotografie, zdroj:

Google Earth, J.Tóth a P. Zigo (UK)

 


Kanárske ostrovy (Španielsko) ležia pri západnom pobreží Afriky na 28. rovnobežke severnej zemepisnej šírky Je možné z nich pozorovať severnú nočnú oblohu aj veľkú časť južnej oblohy.

Na ostrovoch La Palma a Tenerife sa nachádzajú astronomické observatóriá (vzájomná vzdialenosť 143 km) so špičkovými podmienkami na pozorovanie. Popri Havajských ostrovoch a Čile patria medzi najlepšie miesta na Zemi na pozorovanie nočnej oblohy.


Poloha AMOS systému na observatóriu Roque de los Muchachos medzi inými ďalekohľadmi a pozorovacími systémami.

Kamera AMOS po inštalácii na observatóriu Roque de los Muchachos, La Palma, pracovníkmi Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie FMFI UK (Ing. Pavol Zigo, PhD., Jaroslav Šimon a RNDr. Juraj Tóth, PhD.)

Kamera AMOS pripravená na pozorovanie na observatóriu Roche de Los Muchachos, La Palma (2333 m).


Otváranie systému AMOS na observatóriu Teide, Tenerife (2400 m).

 

Powered by Etomite CMS.